Events

NEWS

 

The latest happenings from the club...

Outstanding club efforts recognised

08 July 2019

Outstanding club efforts recognised

 

Garry King and Julia Conway were big winners from the annual Mount Maunganui Lifeguard Service awards, held for the first time in the club's brand-new facilities.

The awards celebrated both lifeguarding and surf sports success over the 2018-2019 season, which saw the club win its 10th Allan Gardener Trophy, as well as finish off a major rebuilding project.

King picked up both the NZ Plumbers Merchants Cup for active senior merit and the Alan Bates Memorial Trophy as the club's volunteer of the year, for his unselfish and unceasing contribution to both training and examining new lifeguards and for his contribution to repairing and maintaining club equipment.  As well as patrolling, the 65-year-old also competed as a master, continuing to be a much-respected and integral part of the club.

Conway, meanwhile, was awarded the Bernie Baker Memorial Cup for overall achievement, as well as the Graham Shepherd Memorial Cup for lifeguard of the year.

While still completing her studies, the 22-year-old was a patrol captain, worked as the first female head regional lifeguard based at MMLS, obtained her surf lifesaving instructor's award and was a driving force behind the highly successful Wahine on Water programme, as part of her BP Leader’s for Life activity.

She also competed in both the New Zealand surf lifesaving championships and the national IRB championships, as well as fundraising and event-guarding for the club.

Swimming star Lochlainn O'Connor won the BOP Providors Cup as the under-19 male athlete of the year, after dominating the national pool and beach championships, while his performances at the world championships with the New Zealand junior team saw him win both the international performance and international team performance of the year awards, the latter with his board rescue partner and clubmate Declan Dempster.

Hamish Miller's national 2km beach run title and bronze in the open ironman helped him win open male athlete of the year, while Libby Bradley won open female of the year, after dominating at the Eastern Regional championships and representing New Zealand at the recent Sanyo Cup.

Marty Wouters won patrol captain of the year for his work with Patrol 2, also leading them to overall patrol of the year, while it was a big night for the Bird family, with parents Steve and Caroline, and progeny Adriana and Patrick all collecting awards and recognition of various descriptions.

There were also a number of special presentations of framed competition vests from the triumphant Allan Gardner Trophy win, including one each to the Hayes family and the Eaton family, in memory of the wonderful service and support John Hayes and Craig Eaton gave before their untimely deaths during the past year.  Coach John Bryant also received one, to commemorate him leading MMLS to their 10th overall club title win at the national championships. 

Surf sports awards
Rotary Cup (open male): Hamish Miller
Wall Cup (open female): Libby Bradley
BOP Providors Cup (under-19 male): Lochlainn O'Connor
Citizens Cup (under-19 female): Alicia Wilson
Presidents Cup (under-16 male): Daniel Shanahan
G.W. Taylor Cup (under-16 female): Olive Pearce
Under-14 male: Mitchell Bark Riki
Under-14 female: Lily Pearce
Jarman Trophy (masters male): Julien Lalanne
Jarman Trophy (masters female): Deb Reardon
Team of the year: Under-16 boys’ pool team (Zach Reeder, Daniel Shanahan, Matthew Wagstaff and Tarquin Magner)
International performance: Lochlainn O'Connor
International team performance: Lochlainn O’Connor and Declan Dempster
Surf official: Greg Rieger
Emerging official: Caroline Bird
Coach: John Bryant
Emerging coach: Cameron Witney
Craft  of the year: Open men’s ski and board relay teams (Adam Simpson, Cameron Witney, Daniel Hart, Hamish Miller, Hamish Treanor, Lincoln Waide, Perry Farrell, Sam Shergold and Sam Roy)
Top canoe crew: Open women’s short course crew at nationals (Kaydi O’Connor-Stratton, Emily Campbell, Adriana Bird, Georgia Childs and Molly Alton)
Big Wave Trophy: Matthew Wagstaff (Eastern Regional under-16 ski race)
Louis Jordain Trophy (Most outstanding performance): Paddy Bird

Club lifeguard awards                
MMLS Cup (Outstanding junior): Sam Reeder
BOP Savings Bank Cup (Most promising lady): Olive Pearce
Warner Trophy (Novice of the year): Ella Svendsen 
Patrol captain of the year: Marty Wouters
Instructor of the year: Fergus Rieger
Examiner of the year:     Dani Shepherd
Peter (Mussils) Lloyd Trophy (Novice lifeguard of the year): Harry Low
Junior rookie of the year: Quin Rimmer
Patrol of the year: Patrol 2 (Marty Wouters) 
Innovation of the year: Vivien Conway
Stuart Wells Memorial Cup (Most improved swimmer): Paddy Bird
Calvin & Hobbs Prize (University scholarship): Katrina Gadsbey 
Gabrielle Bates Award (Most loyal supporter): Mckay Strathnaver Trust
Bernie Baker Memorial Cup (Achievement): Julia Conway
NZ Plumbers Merchants Cup (Active senior merit): Garry King
MMLS outstanding contributions: Sam Shergold, Jamie Troughton, Doug Miller, Paul Barron, Julia Conway, Phil Pirie, Steve Bird, Vivien Conway, Karen Bark, Dallas Numa, Grant Davis-Calvert.
MMLS service awards: Tony Bradley, Grant Mitchell, Lianne Wilson, Russell Reardon, Allan Lasche, Caroline Bird, Dean Wearne, 

Alan Bates Memorial (Volunteer of the year): Garry King
Graham Shepherd Memorial Cup (Lifeguard of the year): Julia Conway

 

Matthew Wagstaff won the Big Wave Award for this ultimately unsuccessful effort during the under-16 ski race at the Eastern Regional championships in Gisborne.


« Back to News

THANKS TO OUR PARTNERS

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER